Yükleniyor

Sağlığınız söz konusu ise tercihiniz kusursuz olmalı.

Baş Dönmesi Neden Olur?

Baş Dönmesi Neden Olur?

Genellikle iç kulakta gözlenen bir problemden kaynaklı yaşanan baş dönmesi, kişiye denge problemi yaşatması ile rahatsızlık verir. Baş dönmesinin çeşitli sebepleri vardır. Arabada, uçakta, gemide hissedilen taşıt ve deniz tutmaları esnasında da baş dönmeleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu tip baş dönmeleri genelde mide bulantısı veya kusma ile birlikte gelir. Ciddi bir rahatsızlık olan baş dönmesi, bu tür durumlarda normal olarak karşılanabilir. Ancak anormal bir şekilde uzun süreli devam eden baş dönmesi vakalarında uzman hekimlerden destek almak gerekir.

Baş Dönmesi Sebepleri

Baş dönmesine neden olan pek çok faktör vardır. Merkezi sinir sistemi kaynaklı bozukluklardan; migren, kanama, tümör ve multiple skleroz gibi pek çok rahatsızlığın bir belirtisi de baş dönmesidir. Ayrıca denge ile alakalı bazı problemlerin habercisi de baş dönmesidir. Anlık olarak da gerçekleşebilen baş dönmeleri, yoğun sıklıkla devam ettiğinde mutlaka dikkate alınmalıdır. Yoğun baş dönmeleri asla hafife alınacak bir rahatsızlık olarak değerlendirilmemelidir.

Baş dönmesinin sebebi olan hastalıklar arasında dolaşım sistemi rahatsızlıkları ve nörolojik hastalıklar ön plana çıkar. Ayrıca enfeksiyon kapma, yaralanmalar ve alerjik reaksiyonlar da baş dönmesine neden olur. Kulak burun boğaz uzmanlık alanına giren bu rahatsızlığı ileri seviyede yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir doktordan yardım almanız gerekir. Bu noktada başvuracağınız uzman hekimin koyacağı teşhis önem taşımaktadır.

Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

Baş dönmesini azaltmak ve geçirmek istiyorsanız öncelikle sorunun kaynağını bilmeniz ve bundan emin olmanız gerekir. Bu noktada bir doktordan teşhis almanız önerilir. Yine de bu problemin geçmesine yardımcı olacak bazı öneriler vardır. Ani pozisyon değişikliği, ani ayağa kalkma gibi hareketler göz kararması ve baş dönmesini tetikler. Ayrıca nikotin ve kafein kullanımı da bu noktada sorun teşkil eder. Stres ve sinir durumu da baş dönmesini tetikleyebilen unsurlardandır. Ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilecek baş dönmelerini göz ardı etmemeniz gerekir. Başınız çok sık dönüyorsa doktorunuza danışmalısınız. Yoğun baş dönmesi yaşayan hastaların erken teşhisin gücüne güvenmesi ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurması önem arz etmektedir.


Yayın Tarihi : 01-09-2021