Yükleniyor

Sağlığınız söz konusu ise tercihiniz kusursuz olmalı.

Vitamin ve Mineralleri Unutmayın

Dengeli bir diyet vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri almanın en iyi yolu, ancak bunun mümkün olmadığı pek çok durum var. Örneğin, bazı çocuklar sağlıklı olan belli yiyecekleri yemek istemez ve pek çok yetişkin insan doğru türde yiyecekleri yeterli miktarda tüketmez. Hamilelerin ve bazı sağlık koşulları bulunan kişilerin diğerlerine göre farklı besinsel ihtiyaçları vardır. Yoğun kişiler doğru beslenmeye vakit bulamaz ve hatta kapalı yerlerde çok fazla zaman geçirmek vücudun kendi vitaminlerini üretme yetisini etkiler.

 

Takviye olarak aldığınız vitaminleri kaydedin. Çalışmalar her üç kişiden birinin günlük vitaminlerini aldığını ve çalışmaya alınmış kişilerin yarısından fazlasının önceki ay bazı besinsel takviyeler aldığını göstermiştir. Seçim yapabileceğiniz pek çok takviye türü olsa da, almayı düşündüğünüz takviyelerin faydaları ve opsiyonları hakkında bilgi edinmenizde fayda var.

 

Kapsamlı bir liste olmasa da, sıklıkla karşılaşacağınız daha bilindik takviyelerin listesi aşağıdaki şekildedir:

 

A Vitamini:

Görme işlevinde, bağışıklık sistemi ve organların fonksiyonunda yardımcı olur. Ette, günlük süt ürünlerinde ve birtakım sebzelerde ve belli meyvelerde bulunur; takviyelerde bulunan türün ismi beta karoten olarak geçer. Hamilelerin A vitamini ihtiyacı diğer yetişkinlere göre daha fazladır.

 

B1, B2, B6, B12 Vitaminleri:

Diğer adı tiyamin olarak da geçen B1 vitamini besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Tiyamin tam tahıllı yiyeceklerde, belli et çeşitlerinde, fasulye, tohum ve kuru yemişte bulunur.

Riboflavin olarak da bilinen B2 vitamini hücrelerin sağlığı için önemli rol oynar. Et ve yeşil sebzelerde bulunur, ayrıca çoğu insan beslenmelerinde yeterli derecede alsa da, eksikliği birtakım deri bozukluklarına sebep olabilir.

B6 vitamini kümes hayvanlarında, balıkta, patates ve turunçgiller hariç diğer meyvelerde bulunur; ayrıca metabolizmanın çalışmasında önemli rol oynar. Bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği için vitaminin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza veya eczacınıza danışın   B12 vitamini vücuttaki sinirlerin ve kanın sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve kansızlığa engel olur Hayvansal kaynaklı besinlerin pek çoğunda B12 vardır, ayrıca mısır gevreğine ve ekmeğe de takviye edilebilir, bu yüzden üzerilerindeki tabloları kontrol edin. Bazı kişiler bu vitamini sindirmekte sorun yaşayabilirler, ayrıca vejetaryanlar ve veganlar B12 takviyesine ihtiyaç duyabilir.

 

C Vitamini:

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini bağışıklık sistemine ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Turunçgiller, yeşil ve kırmızı biber, brokoli, çilek, domates ve hatta fırınlanmış patateste bulunur. C vitaminine bazı sağlık koşulları bulunan ve kısıtlı türde beslenen kişilerin ihtiyacı olduğu gibi sigara içenlerin ve pasif içicilerin de daha fazla ihtiyacı vardır.

D Vitamini:

Vücudun kalsiyumu işlemesine yardımcı olarak kemiklerin ve kasların sağlıklı gelişmesine katkı sağlar. Aslında doğal D vitamini çok az besinde bulunur; ancak cildiniz güneşe maruz kaldığında vücudunuz kendisi üretir. (Aşırı derecede güneş maruz kalmaktan sakının.) Neredeyse bütün sütlerde D vitamini vardır, ancak diğer süt ürünlerinde genelde bulunmaz. Pek fazla dışarı çıkmıyorsanız, takviye almanız iyi olabilir.

E Vitamini:

Vücudun bağışıklık sitemine yardımcı, hava kirliliği ve sigara dumanı gibi çeşitli toksinlerden arınmasını sağlayan bir antioksidandır. Pek çok sebze yağında, kuru yemişte, yeşil sebze ve bazı işlenmiş yiyeceklerde bulunur. (Ürünlerin besin tablosunu kontrol edin) Belirli ilaçlarla ve kanser tedavileriyle etkileşimi olabilir, o yüzden E vitamini almadan önce bir sağlık uzmanına danışın.

K Vitamini:

Çok sayıda farklı besinde bulunan K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlamak gibi tüm vücudun sağlığına birkaç şekilde katkıda bulunur. Bu vitamini yeteri kadar almakta sıkıntı çeken kişiler arasında çeşitli sindirim rahatsızlıkları olan ya da obezite ameliyatı olmuş kişiler vardır. Varfarin ilacı ve kan inceltici ile etkileşime girebilir, o yüzden K vitamini takviyesi almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Kalsiyum:

Kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum ayrıca vücudun fonksiyonlarını düzenleyen hormonların salınımında önemli rol oynar. Süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve bazı balık türlerinde bulunur. Ayrıca genelde ekmeklerin, makarnaların, mısır gevreklerinin ve meyve sularının içerisine ilave edilir. Büyüme çağındaki çocuklar, yaşlılar ve veganlar beslenme düzenlerinde yeterli derecede kalsiyum almayabilirler o yüzden takviye almayı düşünmelidirler.

Folat:

Folat, DNA’yı oluşturan ve hücre bölünmesini sağlayan bir B vitaminidir ve takviyelerde bulunduğunda folik asit olarak da adlandırılır. Meyve, sebze ve tahıllar dahil pek çok besinde bulunur. Genç kız ve kadınların folata özellikle hamilelik dönemlerinde diğerlerine göre daha çok ihtiyacı vardır, o yüzden sık sık doktorlarından bu vitamini reçeteyle alırlar.

Demir:

Demir oksijenin vücutta kan yoluyla taşınması için gereklidir. Yağsız et, deniz ürünleri, kümes hayvanları, fasulye ve kuru yemişlerde bulunur. Ayrıca marketinizdeki bazı ürünlere de eklenebilir. Hamileler, bebekler ve bazı sağlık koşulları bulunan insanlar yeterli derecede demir almayabilirler. Ancak, aşırı miktarda demir küçük çocuklarda tehlike oluşturabilir, o yüzden takviyelerinizi çocukların ulaşamayacağı yerlerde sakladığınızdan emin olun.

Çinko:

Sindirim sistemine yardımcı ve ayrıca vücudun hücreleri oluşturmada ihtiyacı olan bir besin maddesidir. Çinko iyileşme sürecinde yardımcı olur ve çocukların sağlıklı gelişimi için önemlidir. Çok sayıda farklı besinde bulunur; ancak sindirim bozuklukları olan kişiler ve vejetaryenler yeteri kadar tüketmekte sıkıntı yaşayabilirler.

Multivitaminler  genellikle saydıklarımızın çoğunu ya da hepsini içerir ve çeşitli dozlarda bileşenleri ile kadın, erkek, çocuk ve yaşlıların alabileceği  çeşitli türleri mevcuttur. Elbette herhangi bir takviye almadan önce sağlık uzmanınıza danışın. Doktorunuz veya eczacınız ihtiyaçlarınızı karşılaması için hangi takviyenin en iyisi olduğuna karar vermenizde yardımcı olabilir.

 


Yayın Tarihi : 13-05-2016