Yükleniyor

Sağlığınız söz konusu ise tercihiniz kusursuz olmalı.

Bölümler

Psikolog


Psikoloji, davranışları ve zihinsel süreçleri inceleyen bir bilim dalıdır. Aslında insanın yaptığı her şey bu tanımın içine girebilir. 

Davranış terimi; hem insanlarda hem hayvanlarda gözlemlenebilir faaliyet ve tepkiler anlamına gelmektedir. Yakın zamanlarda ise davranışın yorumu, bir kişinin yaptığı ve herhangi bir yolla ölçülebilen her şeyi kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Okula gitmek, yüzmek, sinirlenmek, hasta olmak ve yemek yemek gibi gözle görülebilir faaliyetleri kapsamaktadır. Aynı zamanda gözle görülemeyen öğrenmek, hayal etmek gibi zihinsel süreçler de davranış olarak kabul görmektedir. Sonuç olarak davranış, hisleri, tutumları ve zihinsel süreçleri, diğer bir değişle doğrudan gözlenemeyen tüm içsel olayları da kapsamaktadır.
 
Bilimsel incelemeyi açmak için bilimin tanımı gerekir. Bilim, sistematik bilgiler bütünüdür. Bu bilgiler, olayların titizce gözlenmesi, ölçülmesi yoluyla, bazen de bilim adamının düzenlediği deneyler aracılığıyla toplanır. Gözlenen olaylar betimleyici ve yordayıcı genel kanunların veya ilkelerin ortaya konulmasıyla sistematik hale getirilir. 

Psikolog

En Çok SorulanlarBölüm Doktorları

Psikolog bölümünde görev yapan doktorlar.